InfoDron #5 – 3 lipca

Zapraszam na kolejne podsumowanie tygodnia!

DroneShield na rynku australijskim

Do tej pory nie miałem okazji pisać o systemach zabezpieczenia przed bezzałogowcami – przede wszystkim ze względu na mój dość krótki staż. Warto jednak o tym wspomnieć, ponieważ na obecnym rynku nie ma zbyt wielu ‚anti-drone solutions’, a najbardziej nagłośnionym sposobem, o jakim słyszałem, były ptaki szkolone do łapania Phantomów.

źródło: seattletimes.com
źródło: seattletimes.com

Ostatnio jednak natknąłem się na system DroneShield, który – jak się okazuje – z powodzeniem został wykorzystany już podczas maratonu w Bostonie w zeszłym roku. Tym samym pokazano skuteczność działania tej technologii w mało sprzyjających warunkach (tłum i masa zakłóceń wywołanych przez telefony komórkowe i inne urządzenia). Jak w takim razie to działa?

DroneShield wykorzystuje technologię akustyczną, która pozwala na wykrycie nadlatujących dronów z odległości do 150 jardów (ok. 137 m), a następnie wysyła komunikat do stacji monitorującej sygnał. Technologia ta znalazła swoje główne zastosowanie w więzieniach – jest to dość skuteczny sposób na zahamowanie transportu przedmiotów dla więźniów za pomocą bezzałogowca, np. telefonów komórkowych lub dawek narkotyków. Czego to przestępca nie wymyśli…

Firma ma swoją siedzibę w Virginii. W maju tego roku część jej zasobów została przejęta przez australijską grupę Long Hill LLC, jednak główne biuro satelitarne pozostanie na miejscu, w Herndon.

Ze względu na ograniczoną ofertę rozwiązań takich jak DroneShield, w najbliższym czasie znaczenie tej grupy na rynku znacznie wzrośnie. Można być pewnym, że zapotrzebowanie i apetyt inwestorów na systemy tego rodzaju nie zniknie z dnia na dzień.

źródło: outdoorhub.com
źródło: outdoorhub.com

HyDrone 1800 – taniej i ekologiczniej [premiera]

W moim poprzednim wpisie miałem okazję wspomnieć co nieco o Airobotics – systemie składającym się z bezzałogowca, oprogramowania i bazy przeładunkowej. Funkcjonalnością, która wyróżnia się spośród innych, jest wykorzystanie tej bazy do wymiany ładunków i baterii. Pisałem jednak, że mimo innowacyjności sprawdza się to na małym dystansie – UAV musi wrócić po zasilanie. A gdyby tak… zastosować ogniwa paliwowe?

MMC HyDrone 1800 jest jednym z pierwszych, powszechnie dostępnych dronów, który wykorzystuje wodór jako główne źródło zasilania. W przypadku pakietów (np. tradycyjnych Li-Poli) czas lotu to mniej więcej 30 minut w zależności od ładunku, który jest na pokładzie. Poza tym takie akumulatory wymagają do pracy odpowiedniej temperatury, co ogranicza ich wykorzystanie w ekstremalnych warunkach.

Odpowiedzią na te techniczne limity jest napęd wodorowy, który zapewnia czas lotu powyżej trzech (a nawet czterech!) godzin, ponad 100 km dystansu, a także możliwość pracy w temperaturze rzędu -20℃, co – jak na obecne możliwości bezzałogowców – jest wynikiem naprawdę niezłym.

źródło: prnewswire.com
źródło: prnewswire.com

Przedstawiona technologia jest odpowiedzią na wymagania, jakie stawiają inżynierzy, architekci, rolnicy i inni przedstawiciele profesji, które wymagają szeroko pojętej profilaktyki, testów i inspekcji – tych, w których udział człowieka byłby ryzykowny, a często zwyczajnie niemożliwy.

Do tej pory próbowano rozwiązać problem krótkiego zasięgu akumulatorów poprzez wykorzystanie energii słonecznej, jeszcze mocniejszych baterii, a nawet paliw kopalnych, jednak żadna z tych alternatyw nie zdołała wejść na rynek – tak jak w tym momencie zbliża się do tego HyDrone. Sama technologia ogniw paliwowych nie jest dziełem naszych czasów – Christian F. Schönbein i William Grove, którym zawdzięczamy jej rozwój, to XIX-wieczni naukowcy.

Więcej szczegółów oraz filmy pokazowe spod szyldu MMC można zobaczyć tu i tu.

NYC Drone Film Festival: montaż zwycięskich ujęć

Pod koniec marca tego roku wyłoniono zwycięsców nowojorskiego przeglądu filmów i fotografii uchwyconych za pomocą bezzałogowców (NYC DFF). Była to już druga edycja festiwalu, sponsorowanego przez takie marki jak DJI, Adobe czy General Electric.

Przegląd uwzględniał kilka kategorii, między innymi architekturę, sporty ekstremalne, krajobraz i dronie (selfie z drona). Co ciekawe, tylko jedna kategoria odnosiła się do statycznego ujęcia. Wszystkie nagrodzone produkcje można zobaczyć tutaj, jednak moją uwagę przykuło zestawienie ich wszystkich w 3-minutowy klip. Jest co podziwiać – zapraszam do obejrzenia!

To już wszystko w dzisiejszym zestawieniu – dzięki za uwagę! Jeżeli macie jakieś pytania – czekam na Wasze komentarze.