InfoDron #3 – 12 czerwca

Zapraszam na kolejne podsumowanie tygodnia!

Automatyzacja pracy na budowie z udziałem dronów

Korzystanie z dronów na budowie głównie kojarzone było z inspekcjami, w tym z analizą konstrukcji i struktury materiału, o których pisałem ostatnio. To jednak nie jest wszystko, co da się z nich wycisnąć – zawsze będziemy głodni lepszych i bardziej zautomatyzowanych rozwiązań. „Coś więcej” proponuje firma Smartconstruction, pozostająca w ścisłej współpracy z Komatsu – firmę kojarzycie na pewno przede wszystkim z koparką i ciężkim sprzętem budowlanym. Na czym zatem to polega?

Smartconstruction wykorzystuje drony do sprawdzenia konkretnej powierzchni i modelowania trójwymiarowej mapy, która następnie jest porównywana z planem (tym zaimplementowanym w inteligentnej koparce) by sprawdzić, ile ziemi powinno zostać wykopane. Dzięki systemowi wymiany informacji między dronem a maszyną, koparka sczytuje dane i automatycznie kopie pod odpowiednim kątem. Brzmi jak coś odległego? Koncepcja powstała już niespełna rok temu, a wdrożona ma zostać – według dostępnych danych – do końca tego roku (USA).

źródło: droneblog.com
źródło: droneblog.com

By umożliwić przesył precyzyjnych danych w czasie rzeczywistym, Komatsu nawiązało współpracę z pionierem rozwiązań tego typu w bezzałogowcach – Skycatch. Jest to jeden z filarów systemu Smartconstruction, który zapewnia płynne działanie wymiany informacji pomiędzy maszyną a dronem.

Nie jest to jednak jedyna zapowiedź tego typu na rynku – w grudniu ubiegłego roku Caterpillar ogłosiło partnerstwo z Redbird – firmą o charakterze zbliżonym do Skykatch. Założenie Caterpillar opiera się jednak bardziej na optymalizacji pracy i zarządzaniem materiałami użytymi do budowy.

Konkurs druku 3D – pożyteczne akcesoria UAV

W mediach dość regularnie przewija się temat dronów w służbach ratunkowych i porządkowych. O ich skuteczności być może nie wiemy zbyt wiele w Polsce, a to za sprawą raczkującego rozpowszechnienia tych urządzeń (krótko mówiąc – u nas wygląda to jak faza testów). Gdyby jednak sięgnąć okiem nieco na Zachód, tam, gdzie omawiana technologia wdrażana jest znacznie szybciej, możemy zobaczyć, jak sprawdza się to w terenie. By nie być gołosłownym –  omówienie Fire Fighting Drone autorstwa FliteTest możecie obejrzeć tutaj. Nie jest to może bezpośredni przykład użycia drona w dużej akcji ratunkowej straży pożarnej, jednak model zyskał popularność w Stanach i nierzadko służby mogą na nim polegać.

roswellflighttestcrew.typepad.com
roswellflighttestcrew.typepad.com

Zawsze jednak dążymy do tego, by to co dobre stało się jeszcze lepsze. W myśl tego zdania znane nam DJI we współpracy z Shapeways (centrum druku 3D) ogłosili konkurs. Jego celem jest postawienie projektantów przed wyzwaniem: wydrukować takie akcesorium do drona, które usprawniłoby akcje ratunkowe z ich użyciem. Zwycięzcy i zdobywcy pozostałych miejsc zostaną ogłoszeni na NYC Maker Faire 1 października 2016. Najwyżej punktowany projekt zostanie przekazany do oddziału ratunkowego w San Mateo w Kalifornii, a jego autor otrzyma 1000 USD i Phantoma 4! Jest o co walczyć, także jeżeli macie pomysł na „ulepszenie” dronów ratowniczych, możecie brać się do pracy 🙂

Nie jest to pierwszy tech-contest tego typu – w ubiegłym roku celem było wydrukowanie akcesoriów dla ówcześnie nowego Phantoma 3. Tegoroczna edycja nie trzyma się ściśle żadnego konkretnego modelu ani marki – można zatem założyć, że rozwiązanie będzie uniwersalne dla każdego ratowniczego bezzałogowca.

Warsztaty Dronowe – Drones Polska

Tydzień kończy się dość ciekawie pod znakiem warsztatów, które odbywają się na Taborowej w Warszawie. Jest to ważne wydarzenie dla każdego, kto potrzebuje solidnej dawki wiedzy z zakresu prawa obejmującego bezzałogowce. Przyda się również tym operatorom, którzy chcieliby podszkolić swój warsztat filmowy. Ze względu na to, jakim zmianom ostatnio ulega technologia, a co za tym idzie – przepisy lotnicze, szkolenie to jest skierowane także dla doświadczonych pilotów, którzy są na bieżąco.

źródło: facebook.com

W sobotę będzie mowa właśnie o przepisach – tą kwestię przybliży Maciej Włodarczyk, pilot UAV, instruktor i znawca przepisów dotyczących dronów. Co jeszcze będzie zawarte w tej części? Poniżej fragment zapowiedzi wydarzenia z grupy Drones Polska:

Oprócz prawa opowie szczegółowo o strukturze przestrzeni powietrznej, ograniczeniach, jak to wszystko się dzieje, pojawia, jak potwierdzać to co widzicie na różnych stronach / mapach, planowanie lotów, uzyskiwanie zgód i wiele więcej. Celem warsztatu Maćka jest to aby zwrócić uwagę, pokazać i nauczyć to, co każdy operator drona powinien wiedzieć, a na co niektórym brakuje czasu aby przekazać podczas szkoleń przygotowujących do egzaminu UAVO.

Z kolei niedziela należy do Waldemara Strażyńskiego, który poświęci ten dzień na wcześniej wspomniany warsztat filmowy:

Dowiecie się tu też czegoś o podstawach kadrowania, pracy kamerą podczas filmowania z powietrza oraz jej ustawieniami, post produkcji, montażu i wiele innych.

Warto mieć na uwadze również fakt, że jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Do tej pory byliśmy świadkami targów, takich jak ostatni iFOD, a także zlotów FPV i innych. Tu jednak przybiera to zupełnie inny charakter.

Szczegółową infografikę z harmonogramem warsztatów znajdziecie tutaj.

To by było na tyle na ten tydzień – jak zwykle, pytania kierujcie do komentarzy!