Sterowanie24.pl – co to, jak to?

Jako że miałem przyjemność przeprowadzić wywiad z Tomkiem Sironiem, twórcą projektu Sterowanie24, chciałbym was wprowadzić w to czym ten projekt był, jest, i będzie.

Jeżeli wolisz posłuchać wywiadu – here you go!

A jeżeli wolisz trochę poczytać, to tekst dalej jest dla ciebie 🙂

Sterowanie24 – większość z was kojarzy pewnie ten projekt z okresu ostatnich świąt, kiedy chłopaki (Tomek Siroń i Krzysiek Styc) udostępnili kolejno swój dom (a właściwie jego świąteczne oświetlenie) oraz choinkę (a właściwie lampki na niej) na stronie http://sterowanie24.pl, gdzie wszyscy chętni mogli prawie na żywo sterować nimi i oglądać rezultaty. W tamtym roku stali się aż tak popularni, że Tomek ugościł dziennikarzy Teleexpressu przy swoim domu. Nie obyło się też bez głośnej akcji w mediach takich jak lubelski oddział TVP czy Kurier Lubelski, wykop też nie pozostał dłużny – ogólnie odzew na akcję był bardzo duży i pozytywny.

Mało osób wie jednak, że to nie była pierwsza akcja. Pomysł ewoluował powoli – najpierw, około 2011 roku, Sterowanie24 nie miało w sobie elementu sterowania – światełkami sterował komputer z zapisanymi efektami świetlnymi – nie było nawet mowy o streamingu wideo w internecie. Ten pokazał się dopiero w 2012 roku, razem ze sterowaniem.

Potem, w edycji 2015, użytkownicy mogli już sterować światełkami za pośrednictwem interfejsu na stronie. Przy każdym kliknięciu przycisku wysyłane było zapytanie do bazy MySQL, a komputer sterujący światełkami (mały, linuksowy serwer) co pół sekundy odpytywał bazę danych w poszukiwaniu zmian. Jeżeli takie wykrył, wysyłał je dalej do kart przekaźnikowych – wtedy były to karty LPT i DTMF, więc sterowanie nimi odbywało się odpowiednio przez wysłanie liczby na port LPT oraz wysłanie ramki kodów DTMF przez zwykły kabel audio. Te karty bezpośrednio zajmowały się sterowaniem światełek – przekaźniki były podłączone bezpośrednio do 230 V.

Doświadczyli oni wtedy dość sporego ruchu – w szczytowym momencie (prezentacji projektu w Teleexpresie) aż 1194 osoby w jednej chwili znajdowały się na stronie.

Teraz chłopaki planują nową edycję – jej start jest planowany na 11 maja. Niestety, trzeba będzie się spieszyć – startują o 11.30 i kończą o 14.00. Będzie można sterować obiektami znajdującymi się w PZS Bieruń – m.in. silnikiem, kogutem policyjnym oraz dzwonkiem szkolnym. Czemu akurat tam? Będzie się tam odbywać dzień otwarty dla uczniów gimnazjum. Każdy na miejscu będzie mógł doświadczyć rozgardiaszu powodowanego przez Was, internautów.

Karty przekaźnikowe nie opierają się już na komputerach sterujących – są w pełni samodzielne dzięki wykorzystaniu modułów ESP8266-01 (nie wiesz co potrafią? zobacz tu!). One same wysyłają zapytania do autorskiego api, przy wykryciu zmian wysyłają sygnały do rejestrów przesuwnych, które znowu bezpośrednio sterują samymi przekaźnikami. Sam sposób przesyłania danych od użytkownika też się zmienił, opiera się na WebSocket’ach – rozwiązaniu bardziej odpornym na przeciążenia.

Oprócz tego, Tomek zobowiązał się przygotować niespodziankę. Do 14 maja będziecie mogli sterować światełkami w jego domu! Jak ktoś chce się pobawić, zapraszam 😀

Jak będzie wyglądać Sterowanie24 w przyszłości? Chłopaki chcą pozwolić internautom na dodawanie ich własnych „sterowań” – może być ciekawie!

Co wy myślicie o projekcie chłopaków? Piszcie w komentarzach!