Jakie Arduino wybrać? – Porównanie możliwości wszsytkich modeli! (Część 1)

Wszedłem na stronę arduino.cc, z czystej ciekawości tego, co się tam znajduje. Zauważyłem, że modeli samego Arduino jest bardzo, bardzo dużo, o wiele więcej niż myślałem. Pomyślałem, że skoro zbliżają się święta, dużo osób będzie chciało kupić sobie takie cacuszko. Jednak przebieranie w tych wszytskich rodzajach nie jest łatwe, szczególnie dla newbie w tym temacie. Wychodzę wam naprzeciw robiąc zestawienie wszystkich modeli Arduino, którego czytacie pierwszą część.Każdy opis będzie składał się z komentarza, który ma was naprowadzić w kwestii kupna danego modelu. Porównanie specyfikacji znajdziecie w tabelce na dole. Zaczynamy!

Modele Arduino producent podzielił na kilka kategorii: Entry Level (podstawowe), Enchanced Features (z dodatkowymi możliwościami), IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy) oraz Wearable (ubieralne). W tej części zajmę się przedstawieniem modeli podstawowych: Arduino Uno, Arduino 101, Arduino Pro, Arduino Pro Mini, Arduino Micro oraz Arduino Nano.

Tabelkę z porównaniem specyfikacji możecie znaleźć tutaj. Po co robić własną, jak ktoś już cię w tym wyręczył? 😀

ArduinoUno_R3_Front

Zdecydowanie najczęściej wybieraną przez początkujących płytką jest Arduino Uno. Nie ma tu co mówić, płytka ta została przygotowana pod początkujących. Nie ma wybitnych parametrów jednak początkujący nawet tego nie zauważą. Może przeszkadzać jedynie stosunkowo mała ilość pinów PWM, co może dać o sobie znać w większych projektach. Myślę, że jeżeli pozostałe, bardziej wyspecjalizowane płytki nie będą się wpisywać w kryteria twojego projektu lub kupujesz Arduino w celu edukacji ta płytka jest dla ciebie.

1476378899835837075

Idąc dalej napotykamy na Arduino 101. Jest to płytka, która różni się znacznie od innych. Nie posiada ona żadnego z wariantów ATmegi, zastępuje ją mikrokontroler od Intela – Intel Curie. Jest idealna do projektów, w których mamy zamiar wykorzystywać jej dodatkowe możliwości – Bluetooth LE (Low Energy) oraz sześcioosiowy akcelerometr/żyroskop. Ma też 2 razy większe taktowanie niż ATmega – dokładnie 32 MHz. Przykładowo, można z niego zrobić jakąś inteligentną zabawkę, mającą połączenie z telefonem, ale możliwości ogranicza wasza wyobraźnia.

Arduino_Pro
Kolejne – Arduino Pro. To także ciekawa płytka – jest całkowicie płaska, co umożliwia montowanie jej na różnych powierzchniach bezpośrednio. Można ją także zamówić w 2 wersjach – 3,3 V/8 MHz oraz 5 V/16 Mhz. Idealna do „płaskich” projektów, takich jak, hmm, niestandardowe zegary ścienne? Sprawę ułatwia to, że można je zasilać z baterii (wariant 3,3 V) 🙂

ArduinoProMini_Front_3v3

Arduino Pro Mini jest bardzo podobne do swojego poprzednika, jednak różni się małym szczegółem – wielkością. Jest dostępna w wersjach 3,3 V oraz 5 V, jednak nadal z tym samym mikrokontrolerem – ATmegą 328. Genialna sprawa, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca na elektronikę.

Arduino MicroARDUINO_NANO_03

Kolejne Arduino różnią się tylko kosmetyką od poprzedniej płytki – mówię tu o Arduino Micro i Arduino Nano. Obie one posiadają port USB, odpowiednio microUSB oraz miniUSB, mogą być przez niego zasilane oraz programowane. Jednak, istnieje dość spora różnica między tymi płytkami. Arduino Micro posiada ATmegę 32u4, która sama zajmuje się połączeniem USB. Daje to duże możliwości, możemy przykładowo zrobić z niego klawiaturę bluetooth do komputera, wystarczy dokupić jakiś prosty moduł bluetooth i możemy się brać do roboty! (Arduino służy tu za odbiornik, a sterować nim możemy np. smartfonem)

To było by wszystko na ten moment, w kolejnym poście omówię te z dodatkowymi możliwościami oraz Arduino Yun.

 

PS: Zostałem beta-testerem płytki ESP32, następcy ESP8266. W styczniu prawdopodobnie ją dostanę, dlatego zapraszam do śledzenia bloga osoby zainteresowane tematem. Dodam, że jestem jednym z tylko 200 szczęśliwców, którzy dostąpili tego zaszczytu 🙂